WWH-OBD

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Otomobiller her geçen gün biraz daha değişmekte ve neredeyse marka modelleri takip edilmeyecek hızda bir gelişim göstermektedir. Bu gelişim beraberinde olumlu şeyler getirmekle beraber olumsuz şeyleri de doğurur. Araç bakımı, araç arıza lambaları, kodları v.b gibi. Bunlar için aracımızı ekspertize götürmemiz sorunun nereden ve neyden kaynaklandığını bilmek isteriz. Bu tür sorunların merakı ve çözümü gelişen teknoloji ile bir bir aşılmıştır. Yeni binek ve ticari araçların emisyon çıkış değerlerini izlemek için (On Board Diagnostic) erişimi sağlamamız gerekmektedir. OBD protokolü Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından temelleri atılmış ve Küresel Teknik Düzenleme Birliği tarafından kabul edilmiştir.

Binek araçlar üzerinde kullanılan OBD WWH protokolü otomotiv teknolojisinde ileriye gitmesi ile ağır vasıtalar içinde araç teşhisine imkan tanımıştır. WWH OBD nin genel amacı araçta teşhis sistemi üzerinden aracın emisyon değerlerini görebilmek ve inceleyebilmektir. Bu protokol ile arıza tespit cihazları aracılığı ile arıza kodu okuma-silme işlemlerini yapabildiğiniz gibi araç üzerinde emisyon verilerini görebilirsiniz. 

Otomotiv sektöründe hızla gelişen teknoloji sayesinde otomobillerin mekanik aksamlarına müdahale edile bildiği gibi diagnostik yapılma imkanı da sunulmuştur. İlerleyen tarihlerde emisyon değerlerini kendimiz bile görebilecek ve gerçek değerleri ile karşılaştırma şansını yakalayabileceğiz.

OBDPlus’un Desteklediği protokoller : SAE J1850 PWM, SAE J1850 VPW, ISO9141-2, ISO 14230-4, ISO 15765-4, J1939 , J1708  

 

© 2015 Obdplus.com.tr Tüm hakları saklıdır.